Wokół Zalewu Czorsztyńskiego, czyli atrakcje Pienin

Zaledwie pięćdziesiąt km od  Nowego Sącza leżą tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Zobaczyć tutaj możemy nie tylko piękne pasmo górskie Pieniny noclegi, ale też wiele innych ciekawostek przyrodniczych, architektonicznych i krajoznawczych.

Trasa wycieczki ma początek w Szczawnicy, uzdrowiskowej miejscowości u wrót Pienin. Zabytkowa zabudowa miasta, piękny park zdrojowy, promenada spacerowa, kolejka krzesełkowa na Palenicę, skąd można rozpocząć wędrówkę po Pieninach są atrakcjami przyciągającymi turystów. Pieniny domki

Krościenko nad Dunajcem
Podróż autem do Krościenka, wioski u podnóży Pienin, gdzie znajdziemy dużo zabytków na czele z Kościołem Wszystkich Świętych z XIV w., Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, zabytkowe domy mieszczańskie na rynku. Stąd najszybciej dojdziemy na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin Właściwych, albo do Zamku Pienińskiego, na zboczach Zamkowej Góry, gdzie uciekała przed Tatarami św. Kinga. To także idealne miejsce na start na wyprawy w Gorce i Beskid Sądecki Pieniny noclegi tanie

Dalej główną drogą Nowy Sącz – Nowy Targ, w miejscowości Krośnica skręcając w lewo, żeby dojechać do ruin zamku w Czorsztynie. Ten gotycki zamek z XIV w. stojący na skarpie nad Zalewem Czorsztyńskim prezentuje się wspaniale, zwłaszcza widziany z wody. Zwiedzając ruiny możemy napić się kawy w kawiarence zamkowej. Pieniny pokoje do wynajęcia

zamek Dunajec w Niedzicy
Następnie powrót główną drogę i objeżdżamy dalej Zalew Czorsztyński. Po przejechaniu Przełęczy Snozka, warto zatrzymać się i obejrzeć genialna panoramę Tatr, Pienin i Podhala oraz pomnik Grające Organy autorstwa W.Hasiora. Potem skręcamy w prawo, dojeżdżając do ośrodka Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach, za górą Wdżar. Pieniny agroturystyka

Z parkingu możemy wyjechać kolejka krzesełkową na szczyt i posilić się w regionalnej karczmie. Góra Wdżar jest najlepszym punktem widokowym na Zalew Czorsztyński, Tatry i Podhale. Widać stąd również zamki w Czorsztynie i Niedzicy. To miejsce startów paralotniarzy oraz zjazdów w wózkowej zjeżdżalni grawitacyjnej. Pobliski kamieniołom służy wspinaczom skałkowym.

Zalew Czorsztyński z ruinami zamku Czorsztyn pośrodku
Po zjechaniu kolejką na dół jedziemy dalej główną drogą w stronę Nowego Targu podziwiając wody zbiornika wodnego. W miejscowości Łopuszna, gdzie zobaczyć możemy zabytkowy dworek Tetmajerów skręcamy w lewo kierując się na Frydman. Dojeżdżamy w ten sposób do centrum polskiego Spiszu.

Wioska obfituje w atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu obronny kasztel, kościół pw. św.Stanisława Biskupa – najstarszy zabytek architektury sakralnej Podtatrza oraz zabytkowe piwnice w postaci olbrzymich podziemnych tuneli, gdzie do XIX w. przechowywano wino sprowadzane z Węgier. W pobliżu miejsca, gdzie rzeka Białka wpada do zalewu znajdziemy pole kempingowe z przystanią, ulubiony ośrodek wypoczynku weekendowego.

dworek Tetmajera w Łopusznej
Po odpoczynku nad „Morzem Pienińskim” ruszamy w dalszą drogę jadąc do Niedzicy. Leży tam XIV wieczny zamek Dunajec, najbardziej znana średniowieczna warownia południowej Małopolski. Kręcono tutaj wiele filmów, np. „Zemstę”, sceny do serialu „Janosik”, czy „Wakacje z duchami”. Zwiedzanie zamku zajmie nam dłuższą chwilę, potem warto przejść się na tamę na Dunajcu i z bliska zobaczyć spiętrzone wody Zalewu Czorsztyńskiego. Kto ma ochotę może udać się na przystań i zakosztować przejażdżki wycieczkowym statkiem po zalewie. Polecam każdemu tę atrakcję, podpłynięcie statkiem pod zamek w Czorsztynie i powrót pod zamek w Niedzicy jest super sprawą.

Nacieszywszy się wodą ruszamy samochodem w dalszą trasę. Zjeżdżamy do pobliskiej wioski Sromowce Niżne, leżącej u podnóży szczytu Trzech Koron. Po trudach wycieczki proponuje tutaj znaleźć sobie nocleg, np. w schronisku PTTK „Trzy Korony”. Kto ma jeszcze siły może wyskoczyć na piwo do pobliskiego Czerwonego Klasztoru,leżącego po drugiej stronie granicy.